RENKLERİN ÖZGÜRLÜĞÜ

ARZU SANDAL, Fotoğraf çalışmalarına ciddi anlamda 2006 yılında Kuzey Ege gezisi sırasında Faruk Akbaş’ın teşvikiyle başladı. Sonrasında yine Faruk Akbaş’ın önderliğinde pek çok geziye katılmış olup, bire bir eğitim almıştır. Öte yandan annesinin de fotoğrafçı olması nedeniyle çocukluğundan itibaren hayatında sürekli fotoğrafın varlığını kanıksamıştır.

Bazı seyahatlerde önceleri sadece anı olarak çekmeye başladığı fotoğraf daha sonra görsel kayıt ve saklama tutkusuna dönüştü. Artık yaşam biçimine dönüşmüş olan çalışmaları onun için yeni bir ifade aracı olmuştur.

RENKLERİN ÖZGÜRLÜĞÜ, serisinde Arzu Sandal, dünyadaki kadınların gördüğü çeşitli baskı ve şiddet duygusunu pop art bir tarzla vurgulamıştır. Fotoğraflarını, Roma’daki heykeller, Küba, Malezya ve Türkiye’nin doğusunda çekmiştir. Kolaj çalışması skecth bookta elle yapıldıktan sonra ardından dijital manipülasyonlar uygulayarak sonuçlandırmıştır. Dünyada sadece kadına yapılan şiddeti değil, nefes alan tüm varlıklara olan şiddet uygulamasını kınamaktadır. Bu projesini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırlamıştır.